Trening budżetowy – planowanie i robienie zakupów

Przed wyjściem na wspólne zakupy pomagamy ON w przygotowaniu listy zakupów, dzięki czemu unikniemy zbędnych wydatków. Zachęcamy do wcześniejszego przejrzenia ulotek reklamowych i wybranie tych sklepów i artykułów, które są nam potrzebne i w korzystnych cenach. Możemy też wspólnie zrobić rozeznanie na stronach internetowych sklepów, jeżeli jest taka możliwość. ON mającą problemy z poruszaniem się możemy zachęcić i pokazać, że istnieją różne możliwości zakupów bez wychodzenia z domu. Możemy przedstawić ofertę i zaproponować różne sklepy internetowe oraz sklepy stacjonarne, które coraz częściej w swojej ofercie dają możliwość dostarczenia zakupów do domu. I w tym miejscu, też bardzo przydatne jest posiadanie i umiejętność obsługi konta internetowego. Korzystając z zakupów przez  Internet ,  niewątpliwą zaletą jest możliwość łatwego prześledzenia i porównania cen w wielu sklepach. Za każdym razem wyczulamy ON na ostrożność przy wyborze sklepów internetowych  i podawaniu w formularzach zakupowych niezbędnych danych i informacji bankowych.

NIE PODAJEMY NUMERU PESEL, HASEŁ DO KONTA BANKOWEGO I PIN-u DO KARTY PŁATNICZEJ

Zarówno pomagając w zakupach ON z trudnościami w poruszaniu się (zakupy on-line) jak i wychodząc na zakupy do sklepu stacjonarnego staramy się uwrażliwić osobę na ,,trzymanie się” wcześniej ustalonej listy zakupów. Będąc w sklepie ON często może być narażona na różne chwyty reklamowe i promocje i odejść od listy planowych zakupów. 

Jeżeli jest taka potrzeba i zostaniemy poproszeni o pomoc przy wyborze towaru a szczególnie by doradzić przy zakupach odzieży, starajmy się w sposób dyskretny pokierować ON na właściwy zakup, nie zawsze nasz klient ma właściwe rozeznanie cenowe i estetyczne. W miarę naszych możliwości  i potrzeb ON na zakupy udajemy się komunikacją miejską lub transportem własnym. Jeżeli nasz podopieczny wykazuje zaburzenia socjalizacji i źle czuje się w dużych skupiskach ludzi, wybieramy wtedy małe sklepy osiedlowe lub te godziny i dni w supermarketach w których możemy uniknąć tłumu klientów, dzięki czemu zaoszczędzimy stresu ON. Część sklepów wprowadziła w swojej ofercie dni lub godziny przeznaczone dla seniora. Warto o tym pamiętać. 

Zdecydowana większość podopiecznych leczy się na różne choroby współistniejące i bardzo często są klientami aptek. Coraz więcej aptek i sklepów z lekami udostępniła możliwość zrobienia zakupów online, leki przypisane na receptę również można zamówić przez Internet z możliwością odebrania w wybranej aptece. Dzięki temu czeka nas tylko jedna wizyta w aptece a nie jak to często bywa nawet kilka wizyt w różnych aptekach co jest poważnym utrudnieniem. Szczególnie pracując z  osobą mającą problem z poruszaniem się, możemy zamówić leki i wtedy naszym zadaniem będzie jedynie odebranie i dostarczenie leków ON.