Czym jest budżet domowy

Budżet domowy to plan wydatków, który uwzględnia dochody i wydatki gospodarstwa domowego. Może to obejmować parę lub współlokatorów, którzy partycypują we wspólnych kosztach.

Budżet domowy można zorientować wokół wytycznej 50/30/20. Zgodnie z budżetem 50/30/20 50% miesięcznych dochodów na wynos przeznacza się na potrzeby, 30% na potrzeby, a 20% na oszczędności i spłatę zadłużenia.

W budżecie domowym Twój miesięczny dochód na wynos powinien uwzględniać dochody zarówno Twoje, jak i Twojego partnera.

Jak stworzyć budżet domowy

Podlicz swoje bieżące wydatki, aby zobaczyć, jak sobie radzisz. Nie zapominaj, że będziesz musiał uwzględnić wydatki, które mogą nie być tak oczywiste w Twoim osobistym budżecie. Budżet domowy powinien obejmować na przykład opiekę nad dzieckiem i oszczędności na studiach. Porozmawiaj ze swoim partnerem lub innymi członkami gospodarstwa domowego, aby upewnić się, że dokładnie odzwierciedlasz wszystkie swoje wydatki.

Kiedy już wiesz, na czym stoisz, znajdź sposoby na utrzymanie lub ograniczenie. Niektóre aplikacje budżetowe mogą być współużytkowane przez więcej niż jedną osobę, dzięki czemu całe gospodarstwo domowe może wspólnie rejestrować i śledzić wydatki.

Niezależnie od tego, ile masz lat i z iloma osobami mieszkasz, budżet domowy to świetny sposób na zmotywowanie wszystkich domowników do pomocy w oszczędzaniu pieniędzy.