Pracuj nad własną motywacją!

Narzędzie służy określeniu tego co nas najbardziej motywuje, a także demotywuje. Dzięki temu motywatory mogą stać się jeszcze silniejsze, można je przenieść na inne obszary życia, a demotywatory można zamienić w elementy motywujące!

Wypisz wszystkie elementy (działania, ludzie, rzeczy itd.), które cię motywują i demotywują

Co mnie motywujeCo mnie demotywuje
     
 

Opowiedz sobie na pytanie, w jakich sytuacjach jestem zmotywowany, a w jakich nie.  Jak motywatory wpływają na określone sytuacje? Jak demotywatory wpływają na moje życie. Co mi pomaga, a co przeszkadza w określonych sytuacjach.

A teraz sięgnij do swojej pamięci jeszcze głębiej i przyjrzyj się sobie jeszcze dokładniej:

Pamiętasz sytuację, w której byłeś absolutnie i maksymalnie zmotywowany? Spróbuj przenieść się myślami do tej sytuacji, do tego konkretnego czasu, miejsca, zdarzenia. Wyobraź sobie, że jesteś tam ponownie – znów widzisz, słyszysz i czujesz to co wtedy. Przypomnij sobie co działo się chwilę przed tym, kiedy poczułeś pełny przypływ motywacji. Zauważ to i zapisz co tylko przyjdzie Ci jeszcze do głowy w kolumnie motywatorów.

Co jeszcze?

Na koniec odpowiedz sobie jeszcze na dwa pytania:

  • W jaki sposób możesz przekształcić swoje demotywatory, by stały się motywatorami lub użyć demotywatorów w pozytywny sposób – np. aby się zrelaksować lub przezwyciężyć znudzenie.
  • … daj sobie czas na odpowiedź…
  • Jak możesz użyć swoje motywatory, aby przezwyciężyć elementy demotywujące w poszczególnych obszarach swojego życia prywatnego i zawodowego
  • … daj sobie czas na odpowiedź…

Zachowaj całą utworzoną przez siebie listę – jaką chcesz teraz złożyć deklarację, aby być bardziej zmotywowanym?