Jak wspierać osoby na wózku?

Dbanie o osobę niepełnosprawną ruchowo to nie łatwe zadnie. Jest to odpowiedzialna, cierpliwa i pełna empatii praca. Zanim przystąpimy do takiego wsparcia musimy znać klika zasad, aby nie wyrządzić krzywdy podopiecznemu, a także sobie.

Ważne:

– zadbaj o swoje bezpieczeństwo oraz podopiecznego – usuń z otoczenia osoby poruszającej się na wózku zbędne przedmioty.

– Podopieczni poruszający się na wózkach inwalidzkich, powinni jak najwięcej czynności, czy też prac wokół siebie wykonywać samodzielnie. Pamiętaj możemy pomagać, ale nie wyręczać. Takie czynności są niezwykle istotne dbają o samopoczucie – zarówno to psychiczne, jak i fizyczne.

– Powinniśmy informować osobę poruszającą się na wózku o wykonywanej czynności czy zadaniu, posiadać jego zgodę oraz wymagać jego współpracy.

–  Ważne – kiedy nie jesteś pewny jak danej osobie na wózku pomóc np. w kwestii przesiadania się, to lepiej tego nie rób. Niewiedza i brak umiejętności może wyrządzić krzywdę Podopiecznemu lub tobie.

– pamiętaj że jesteś dużym wsparciem dla osoby z niepełnosprawnością – mowa tutaj nie tylko o formach wsparcia fizycznego, ale również o psychologicznym.